Chiller Servisi Bakım ve Onarım;

Chiller Servisi Bakım ve Onarım;

Chiller soğutma sistemindeki ki tüm parça ve ekipmanların  yüksek performans ve verimlilikte sağlıklı kesintisiz çalışması, için bakımları düzenli Profesyonel Chiller servisi ile yapılması Gerekmektedir. Bu nedenle her yıl periyodik bakım sözleşmesi,anlaşması yapılması gerekmektedir ve bir (1) yıl en az üç (3) kez olmak koşuluyla aylık periyodlar ile  Sezon açılışı Ara bakım ev Kapanış dahilinde chiller servisi tarafından yapılması gerekmektedir.

Chiller servisi soğutma sistemlerinin bakımı yapılırken, Gerekli kontrollerde değişmesi ön görülen parçaların olası, gaz kaçakların önüne geçilebilinmesi için periyodik bakım önemlidir. aynı zamanda tamir gerektiren parçaların tamir edilmesi ya da değiştirilmesi gerekmektedir.

Kış mevsimine girmeden önce bu bakımın yapılıyor olması önemlidir. Büyük işletmelerin chiller soğutma sistemleri için, bakım,onarım ve tamir  işlemlerine yıllık olarak ayırdıkları belli bir miktarda bütçeleri olur.

Chiller Soğutma Sistemlerinin Sağlıklı,Düzgün Doğru Bir Şekilde Çalışabilmesi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Chiller soğutma sistemlerinin sorunsuz ve sağlıklı  bir şekilde çalışması için dikkat edilmesi gereken adımlar aşağıda ki gibidir;

 • Tamir işleminden sonra yapılan ilk çalıştırma esnasında ayarların doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.
 • Cihazın bulundu ortam,cihaz ekipmanların temizliğine önem verilmelidir.
 • Chiller soğutma sistemlerinin kullanıldığı süre boyunca periyodik olarak belirlenen sürelerde bakımının aksatılmaması gerekir.
 • Cihazın elektiriksel parçalar (elektrik panosu) ve diğer eleman kontrollerinin özenli ve sıklıkla yapılıyor olması önemlidir.
 • Herhangi bir problem,sorun ya da arızanın  çıktığı  durumlarda hemen chiller servisi ile  sorunun hemen çözülmesi yoluna gidilmesi gerekir.
 • Chiller soğutma sistemlerinin arıza yapmaması sorunsuz  bir şekilde çalışması elbette ki mümkün değildir. Fakat arızaların önüne geçmek    en aza indirgemek için gerekli periyodik bakımların eksiksiz yapılıp önlemlerin alınması firma,işletme maliyeti açısından büyük önem taşımaktadır.
 • Chiller servisi tamir bakım ve onarım işlemlerinde ve kullanılmakta olan chiller yedek parçalarının orjinal olması gerekmektedir.
 •  Chiller cihazı için tamir yapılması gerektiğinde işinde uzman ve profesyonel  bir ekibin bu işlemleri yapması gerekir. Chiller Tamiri işlemine başlamadan önce her chillerin elektirik devre şeması gerekli donelerinden yararlanıyor olması işini kolaylaştıracaktır.

Chiller Soğutma Sistemlerinde Arıza Çıkarabilecek ve Tamir Gerektiren Hususlar Nelerdir?

 • Tamir işlemine başlamadan önce iş güvenlik önemlerinin alınmış olması gerekmektedir. Chiller soğutma sistemlerinin çevresinde gerekli önemlerin alınmış olması ve yaranlanma neden olacak meteryallerin kaldırılmış olmasına dikkat edilmelidir. Eğer değil ise gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Cihazların en büyük problemi kondanser tıkanmaları yüksek basınç  arıza sorunudur. çevresel faktörlere göre periyodik bakım cetveli kısalıp uzaya bilir. makinalardan çıkmakta olan yağ dumanlarını,toz,toprak, emmesidir.
 • Direk güneş ışığı alması, soğutma sistemlerinde ki verimi ve performansı düşürür.
 • Chiller soğutma sisteminin etrafında yüksek frekans yayan başka makinelerin olması muhtemel elektronik arızalara sebebiyet vere bilir ve cihazı bozabilir.
 • Yüksek rutubet ve nem cihazın elektronik kart ve ekipmanlarında oksitlenme yapması olası arıza çıkmasına sebep olabilir.
 • Chiller soğutma sistemleri için hava sirkülasyonu önemlidir. Bu nedenle hava değişiminin kolayca yapılabileceği yerlerin seçilmesi cihazın arıza çıkarmasını, dolayısı ile tamir masraflarını en az indirir.

.

Chiller Soğutma Sistemleri Tamir Yapılırken Önemli Olan Hususlar Nelerdir?

 • Chiller soğutma sistemleri doğrudan gelen  güneş ışınları ve Sıçaklıklara  karşı öğlen güneşi ve akşam güneşinin almadığı noktalarda bulunması gerekir. Hem cihazın sağlıklı çalışması için, Hem bakım,onarım,tamir aşamasında bu önlemler teknisyenlere kolaylık sağlayacaktır.
 • Tamir işlemleri sırasında; buhar ve yanıcı gazlardan, egzost fanları ve ısı kaynaklarından uzak olan soğutma sistemleri güvenlik açısından önem teşkil eder.
 • Chillerler ikiye (2) ayrılır su soğutmalı ve hava soğutmalı chiller olarak  Su soğutmalı chillerler nemli ortamlarda bulunduklarında neme maruz kaldıklarında verimliliği düşürmek için düzenli periyodik bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de arıza çıkarma olasılıkları daha yüksektir. Hava soğutmalı chillerlerin Sağlıklı çalışması için Güneş,toz,jeneratör egzoz dumanı Gibi v.b uzak ve doğru yer tercih edilmelidir. Bu durumda bakım, onarım ve tamir işlemlerinin işletme maliyetine getirebileceği zararları önlemek için, gerekli adımlar uygulanmalıdır.

 

Chiller Soğutma Sistemlerinde Elektrik Bağlantısı Yapılmadan Önce Alınacak Tedbirler Nelerdir ?

 • Chiller Soğutma cihazlarına sağlanacak olan enerjinin profesyonel ekipten süpervizörlük alınıp doğru kablo bağlantı ekipman parça desteği alınmalıdır. Elektriğin Doğrudan ayrı bir panodan alınması ve başka bir makinadan elektrik alıp almadığı kontrol edilmelidir. Enerji verilmeden Kontaktör ve rolleler faz yön kontrolleri için chiller servisine ihtiyaç duyulması şarttır. Soğutma sistemlerinde ihtiyaç duyulan elektriğin yalnızca bu cihazlara elektrik beslemesi yapıyor olması gerekir.
 • Chillera elektrik bağlantısı vermeden önce, elektriğin voltajı ölçülmelidir.
 • Ayrıca yerel elektrik bağlantısının standartlara uygun olup olmadığına da dikkat edilmelidir.

Chiller Soğutma Sistemlerinde Kaynak Tamiri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir ?

 • Boruların kesilme işlemleri dik ve düz olmalıdır. Kaynağın bu borulardan geçerken dışarıya akması önlenmelidir. Boruların kesilme işlemleri boru kesme makası ile yapılır.
 • Kaynak yapılmaya başlanmadan önce borunun kaynak yapılacak olan tarafı zımparayla temizlenmelidir. Bu yerler temizlendikten sonra bir daha çıplak el ile dokunulmamalıdır.
 • Cihaz borularının kaynağı yapılmadan önce, kaynağın diğer sistem elemanlarına sıçramasını ve yanmasını önlemek için üzerleri ıslak bez ile kapatılmalıdır.
 • Kaynak yapılacak borunun oksitlenme yapmasını önlemek için iyi türden bir pasta kullanılması ve kaynak kalitesinin de buna oranla çok iyi olması gerekir.
 • Kaynak yapılırken sistemin bir kısmı açılacağı için hızlı olunması gerekir. Hava, rutubet ve tozların sistemden uzak tutulması gerekir.
 • Kaynak yapılırken ısının kontrol edilmesi çok önemlidir.
 • Kaynağın yeterli ısıya ulaştığını anlamak için, kaynak teli boruya yaklaştırılır. Erime işlemi başlar ise kaynak yeteri kadar ısınmış demektir.
 • Kaynak telini alevle eritmek tehlikelidir.
 • Kaynak işlemi bittikten sonra güzel görünmesi açısından temiz bir bez yardımı ile silinmelidir.
 • Yapılan kaynağın hızlı bir şekilde soğuması istenir ise, kaynak yapılan kısmın üzerine ıslak bir bez koyulmalıdır.

 

 Chiller Soğutma Sistemlerinde Heat Pump Gaz Şarjı Nasıl Yapılır ?

Chiller soğutma sistemlerinin doğru ve düzgün bir şekilde gaz  şarj edilmesinden emin olunabilmesi için;

Öncelikle Gaz Şarjı yapılmadan önce cihazın gerekli donelerin bilinmesi gerekmedir. Chiller soğutma cihazın soğutucu akışkan gaz cinsi ve kaç kg gaz aldığını bilinmesi ve bu işlemi profesyonel chiller servisi ile yapılmaşı şarttır.

Chiller cihazın gaz şarj işlemlerinden önce sistemin bütün parçaların bağlantı ekip ve elemanların doğru düzgün bağlanmış olması önemlidir. Bütün kontroller yapıldıktan sonra Daha az maliyetli olan Azot gazı ile yüksek basınçlı azot verilerek parça ve elemanların gaz kaçağı olup olmadığı kontrol yapılır. Sistemin büyüklüğüne göre bir (1) gün veya üç (3) iş günü azot testinde kalır. NOT: Bu işlemlerin mutlaka chiller servisi işinde profesyonel kişi ve kişiler ile yapılması gerekmektedir. Gerekli bar ve psı ile azot verilmez ise daha büyük zarar ve problemler kaçınılmazdır.

Chiller soğutma sistemi gerekli kontroller yapıldıktan sonra chiller servisi sistemin belirli bağlantı noktalarından vakkum cihazını bağlayıp sistemi Hava ve nemden arındırma işlemini başlatır. bu işlem cihaz modeli ve sistemin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

 

Chiller Soğutma Sistemlerinde Gaz Şarjının Ölçülmesini Kontrol Etmek İçin Neler Yapılır ?

 • Chiller soğutma Sistem çalıştırılır ve belirli bir süre  boyunca da çalışmasına izin verilir ve PLC Kumandasından basınç ve diğer kontrolleri yapar.
 • Dijital mano metre ile bağlantı noktalarına bağlantılar yapılır.
 • Dijital mano termometre yardımı ile gaz şarjı ölçülür.
 • Dijital mano termometrenin gösterdiği alçak basınç ve yüksek basınç chiller soğutma sisteminin bulundu ülke,şehir,mevsimsel durumlar göz önüne alınarak doğru şekilde chiller servisi tarafından gerekli gaz şarj işlemleri yapılarak cihaza gaz şarjı yapılır.

CHILLER Servisimiz ve Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için 7/24 lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz..

whatsapp
whatsapp