Chiller Nedir

Chiller Nedir Ne İşe Yarar

Üretim kalitesini arttırmak adına ya da binalarda çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda fancoil ve klima santrallerinde kullanılması için soğuk su hazırlayan sistemlere genel olarak chiller soğutma sistemi adı verilmektedir. Diğer Soğutma sistemlerine göre bu sistemde çok daha yüksek kapasiteli bir soğutma meydana gelmiş olur. Fabrikalarda binalarda, Alış veriş merkezlerinde, hastanelerde fancoil ve klima santrali gibi yardımcı ekipmanlara ihtiyaç duyulan soğuk suyu üreterek ortam iklimlendirmesini sağlamaktadır.

Chiller Grupları

Genel olarak chiller cihazları iki ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar, hava soğutmalı chiller ve su soğutmalı chiller olarak iki ana başlıkta toplanır.
Hava soğutmalı chiller cihazları; kondansere gelen kompresörün basma hattında ısınan soğutucu akışkan gazının Kondanser üstünde bulunan yüksek devirli fanlar ile soğutulmasını sağlayan cihazlardır.
Su Soğutmalı chiller ise Kondenseri Shell and tube(Kovan tip) veya heat exchanger(Plakalı) tipidir. Kondanser hacminin bir kısmında soğutma kulesinden dönen su dolaşmakta olup, kondanser iç hacminin diğer kısmında basıncı ve sıcaklığı yüksek olan soğutucu akışkan bulunmaktadır. Kondanser içinde gaz ve su birbirlerine temas olmaksızın ısı transferinde bulunarak soğutucu akışkan ısısını suya verip yoğunlaşarak genleşme valfıne giderken, ısınan su da tekrar soğutulmak üzere kuleye doğru gönderilir. Görüleceği üzere, bu tip gruplarda su soğutma kulesi de kullanılması gerekmektedir Kondensere gelen soğutucu akışkan gazı soğutmak için fan yerine su kullanılmaktadır.

Chiller Bakımı

Bu cihazları kullanmakta olan firmaların en fazla dikkat etmesi gereken konuların başında, düzenli bir şekilde periyodik bakımının yaptırılması gelmektedir. Çünkü bakım yapılmadığı durumlarda Eşanjör tıkanmaları ve Eşanjör içerisinde bulunan bakır boruların patlaması ile yüksek maddi hasarlar meydana gelmektedir. Hasarların önüne geçilmesi için sürekli bakım yapılması gerekmektedir.
Chiller gruplarının konfor amaçlı çalışanlarına genel olarak Mart ayında bakım yapılması en uygunudur. Ancak farklı çeşitli durumlarda bakım tarihlerinde değişmeler meydana gelebilir. Chiller grubunun sezon başında ilk olarak devreye alma bakımının yaptırılması gerekir. Daha sonrasında ara bakım ve sezon biterken de sezon kapanış bakımın yapılması büyük bir önem taşıyor ve Böylece herhangi bir sorunun ortaya çıkması engelleniyor. Bu bakımlar en büyük özelliklerinden bir diğeri de genel olarak kullanılan chiller cihazlarında meydana gelebilecek olan en ufak bir arıza ve sorun sistemin diğer parçalarına da ciddi zarar verebilmektedir. Düzenli bakım sayesinde bu sorunlar başlamadan önüne geçilecek ve böylece chillerin çalışması kesintiye uğramadan ve yüksek bedelli servis maliyetleri çıkmadan devam edecektir.

Chiller Markaları

Daha Fazla Bilgi İçin Diğer Sayfalarımızı Ziyaret Ediniz..

Not sure which solution fits you business needs?

whatsapp
whatsapp