Chiller Sistemleri Kullanım Alanları

Şubat 21 2016
Chiller endüstriyel sistemleri

Chiller Sistemleri Hangi Durumlarda Gereklidir?

Chiller sistemlerinin en çok ihtiyacı olan yer endüstridir. Sürekli soğutma ve verimli çalışma kabiliyetine ihtiyaç duyan endüstri alanlarından bazıları;

Chiller Soğutucu Sistemleri
Chiller Sistemleri Kullanım Alanları
  1. Plastik üretim tesisleri yaklaşık 10-12 derecelik su çıkışına ihtiyaç duyarlar. Bu soğutulmuş su çıkışı ise enjeksiyon kalıplarının ve işlenmiş ürünlerin soğutulmasında kullanılır.
  2. Ayakkabı imalatı tesislerinde chiller soğutma sistemleri genel olarak ayakkabı taban imlatı için kullanılır. Bu üretim için soğutulmuş suya ihtiyaç vardır.
  3. Kozmetik ürün ve özellikle sabun üretim tesislerinde chiller sistemleri gerekmektedir.

Çikolata ve şekerleme üretim hatların soğutucuya ihtiyaç vardır. Bu nedenle chiller sistemleri sıklıkla tercih edilir.
Bunların dışında her türlü soğutmaya ihtiyaç duyan endüstriyel tip işlerde chiller sistemi kullanılır.Endüstriyel işlerde chiller sistemi en çok kalıp işlerinde ürünün kalitesini sağlamak amacıyla tercih edilir.

Chiller Soğutma Sistemleri
Chiller Kullanım Alanları

Bu durum malzemenin kalıplarını doğru ve istenilen şekilde çıkarmak için daima belli sıcaklıklarda tutmak gerektiği ile açıklanabilir. Bu nedenle chiller sistemlerinden yararlanılması gerekir. Çünkü birçok işletmede kullanılan su kuleleri suyun ısısını sabit tutmada yeterli derecede verimli değildir. Soğutma su kuleleri suyun buharlaşma prensibine dayanan ve ortaya çıkan ısıyı kullanan bir sistem olduğun için zaman zaman sıkıntılar yaratır. Özellikle yaş termometre sıcaklığı gerekli olan soğutma sıcaklığından yüksekse, su kuleleri verimli ve başarılı olamamaktadır. Su kulelerinin yarattığı bu ısı değişkenliği, üretimde sabit ısıya mutlaka ihtiyacı olan ürünün son kısımda hatalı ve kusurlu çıkmasına neden olur. Birçok işletmenin kalıp soğutma işlerinde sorunsuz bir üretim sürecine devam etmek için chiller sistemlerini tercih etmelerinin nedeni de budur. Chiller sistemleri sabit soğutma sağlamadaki başarısı nedeniyle, tüketiciye kaliteli ürün sunmak isteyen tüm işletmelerin ilk tercihidir. 

Write a Reply or Comment

whatsapp
whatsapp