Chiller Cihazlara Nasıl Bakım Yapılır

Şubat 20 2016
Chiller Bakım Onarım

CHİLLER CİHAZLARA NASIL BAKIM YAPILIR

Chiller cihazlara sezon başı ve sonu olmak üzere iki kere bakım yapılmalıdır. Bu bakımlardan ilki çalıştırılma, ikincisi ise son çalışma şeklinde olmalıdır. Bu servis, yedek parça değişimi ve bakım sayesinde chiller cihaz sorunsuz bir şekilde çalıştırılabilir.

Chiller cihazların günlük, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere bakımları vardır. Her bakım periyodunda chiller cihazın farklı bir yönüne yoğunlaşılır ve buralarda sorunlar aranır. Eğer bir sorun varsa da giderilir.
Örneğin günlük bakımda, günlük elektrik tüketimi bilgileri, aşırı gürültü ya da titreşime bakılır. Ayrıca, yoğuşturucu ve buharlaştırıcı kontrol edilir. Giriş ve çıkışlarındaki su sıcaklıkları not alınır, basınç farkı izlenir. Yağ seviyesi basıncı da mutlaka kontrol edilmelidir.

Chiller Bakımları
Chiller Bakımları Nasıl Yapılır;

Haftalık bakım sırasında kaçaklar aranır. Örneğin soğutucu akışkan kaçağı gibi. Yine yağ kontrol edilir ve rengindeki değişimler gözlemlenir. Kayış ve kavrama ayarları kontrol edilir, aksama varsa düzeltilir.

Aylık bakım biraz daha su devrelerine ve karter ısıtıcısına yoğunlaşılır. Su devrelerindeki filtreler kontrol edilir ve gerekli görülürse değiştirilir. Yine karter ısıtıcısının da durumuna bakılır.

Chiller Bakım
Chiller Bakımları;

Yıllık bakım detaylı bir servistir. Birçok elektriksel düzenek kontrol edilir. Pompalar ve motor elemanlarına bakılır. Kontrol elemanlarının kalibrasyonu yapılır ve chiller cihaz komple bir temizlikten geçirilir. Yağ filtresinin de mutlaka yıllık bakım sırasında değiştirilmesi gerekmektedir. Yıllık bakımın yanı sıra, 3 yılda bir olmak üzere yoğuşturucu ve buharlaştırıcı borulara eddy curret testi uygulanmalıdır.

Chiller sistemlerin düzenli bakımı ve gerekli parça değişimi enerji tüketimini % 30 oranında azaltır. Örnek vermek gerekirse; 20 senelik bir cihazın enerji tüketimi, aşınmalar da göz önüne alındığında 0.70 – 0.80 KW/ton olabilmekte ve hatta 0.95 KW/ton’ u bile aşabilmektedir. Ama yeni cihazlarda ya da bakımı yapılmış cihazlarda bu rakam 0.50 KW/ton’a kadar düşebilmektedir.

Write a Reply or Comment

whatsapp
whatsapp