Chilller Servisi

Mayıs 02 2020
York Chiller periyodik bakım

Üretim kalitesini arttırmak adına ya da binalarda çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda fancoil ve klima santrallerinde kullanılması için soğuk su hazırlayan sistemlere genel olarak chiller soğutma sistemi adı verilmektedir. Diğer Soğutma sistemlerine göre bu sistemde çok daha yüksek kapasiteli bir soğutma meydana gelmiş olur. Fabrikalarda binalarda, Alış veriş merkezlerinde, hastanelerde fancoil ve klima santrali gibi yardımcı ekipmanlara ihtiyaç duyulan soğuk suyu üreterek ortam iklimlendirmesini sağlamaktadır.

Genel olarak chiller cihazları iki ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar, hava soğutmalı chiller ve su soğutmalı chiller olarak iki ana başlıkta toplanır.

Hava soğutmalı chiller cihazları; kondansere gelen kompresörün basma hattında ısınan soğutucu akışkan gazının Kondanser üstünde bulunan yüksek devirli fanlar ile soğutulmasını sağlayan cihazlardır.
Su Soğutmalı chiller ise Kondenseri Shell and tube(Kovan tip) veya heat exchanger(Plakalı) tipidir. Kondanser hacminin bir kısmında soğutma kulesinden dönen su dolaşmakta olup, kondanser iç hacminin diğer kısmında basıncı ve sıcaklığı yüksek olan soğutucu akışkan bulunmaktadır. Kondanser içinde gaz ve su birbirlerine temas olmaksızın ısı transferinde bulunarak soğutucu akışkan ısısını suya verip yoğunlaşarak genleşme valfıne giderken, ısınan su da tekrar soğutulmak üzere kuleye doğru gönderilir. Görüleceği üzere, bu tip gruplarda su soğutma kulesi de kullanılması gerekmektedir Kondensere gelen soğutucu akışkan gazı soğutmak için fan yerine su kullanılmaktadır.

Bu cihazları kullanmakta olan firmaların en fazla dikkat etmesi gereken konuların başında, düzenli bir şekilde periyodik bakımının yaptırılması gelmektedir. Çünkü bakım yapılmadığı durumlarda Eşanjör tıkanmaları ve Eşanjör içerisinde bulunan bakır boruların patlaması ile yüksek maddi hasarlar meydana gelmektedir. Hasarların önüne geçilmesi için sürekli bakım yapılması gerekmektedir.

Chiller gruplarının konfor amaçlı çalışanlarına genel olarak Mart ayında bakım yapılması en uygunudur. Ancak farklı çeşitli durumlarda bakım tarihlerinde değişmeler meydana gelebilir. Chiller grubunun sezon başında ilk olarak devreye alma bakımının yaptırılması gerekir. Daha sonrasında ara bakım ve sezon biterken de sezon kapanış bakımın yapılması büyük bir önem taşıyor ve Böylece herhangi bir sorunun ortaya çıkması engelleniyor. Bu bakımlar en büyük özelliklerinden bir diğeri de genel olarak kullanılan chiller cihazlarında meydana gelebilecek olan en ufak bir arıza ve sorun sistemin diğer parçalarına da ciddi zarar verebilmektedir. Düzenli bakım sayesinde bu sorunlar başlamadan önüne geçilecek ve böylece chillerin çalışması kesintiye uğramadan ve yüksek bedelli servis maliyetleri çıkmadan devam edecektir.

chiller servisi,chiller onarım,chiller nedir

Chiller cihazlarının bakımları yapılırken mutlaka konusunda uzman olan, eğitimli kişi ve servisler ile çalışmak gerekiyor. Çünkü chiller cihazları oldukça hassas cihazlardır. Yapılacak en ufak bir yanlış bile cihazların ciddi zarar görmesine sebebe olacaktır. Bunu engellemek adına bir taraftan kaliteli bir ekibe sahip olan, diğer bir taraftan ise gerekli teknik desteği ile güven sağlayan firmalar ile çalışmak gerekiyor. Bu cihazların yıllık bakımları gerekli ön görülen şekillerde yapıldığı zaman cihazlarda herhangi bir bozulma ya da hasar görme durumu olmayacak ve böylece cihazları kullanan firmalar ekstradan ücretler ödemek zorunda kalmayacaklar ve cihazlarından her zaman istenilen yüksek performansı alabilecekler.

Şimdilerde birçok farklı alanda kullanılan chiller cihazlar, ağırlıklı olarak endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. Soğuk su ihtiyacı duyulan üretim tesislerinde bu cihaz yer alır. Enjeksiyon kalıpları için, işlem yapılan ürünlerin bozulmaması içi soğutulmasında, el sabunu ve kozmetik üretim tesislerinde, ayakkabıların taban imalatlarında, çikolata şeker üretim hatlarında da ağırlıklı olarak chiller sistemine ihtiyaç duyulmakta ve çeşitli markaların istenilen kapasitede cihazları sıklıkla kullanılmaktadır.

Write a Reply or Comment

whatsapp
whatsapp